Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intrebare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intrebare

Anul trecut am intrat ca asociat intr-o firma srl dupa un scurt timp fara ca eu sa stiu asociatul meu s-a retras din firma iar eu am ramas unic asociat dar aceasta persoana a continuat sa imparta bani 50 50 cu mine pana in iunie anul acesta cand am primit o chemare in judecata de la un furnizor atunci am aflat ca eu defapt ramasesem unic asociat si ca toate datoriile firmei au ramas in numele meu. Ce pot face in aceasta situatie datoriile fiind de peste 30000 lei
Buna ziua,
Este imposibil sa fi ramas asociat unic fara sa stiti avand in vedere ca pentru asta trebuia sa semnati mai multe acte (Hotarare AGA, Decizie asociat unic, Contract de cesiune parti sociale, , xAct constitutiv actualizat, Declaratie de unic asociat, declaratie de administrator, etc)
Va trebui fie sa platiti fie sa va adresati instantei pentru a se constata ca cele spuse de dumneavoastra sunt reale.
In momentul in care am intrat in firma s-a ocupat un asa zis jurist de toate actele platit chiar de mine si angajat de vechiul asociat si cred ca toate actele au fost semnate de mie in momentul intrari in firma in fata unui bloc pe capota masini pt ca domnul a iesit dupa cateva zile din firma
Buna ziua,
Avetui un rand de acte ale firmei,
Incercati sa vedeti macar acum ce ati semnat daca atunci ati facut-o ca primarul!
Cine nu deschide ochii risca sa deschida buzunarul!
Cu TOATE actele consultati un avocat. Este posibil ca acea datorie sa fie anterioara momentului semnarii.
Imi amintesc ca am fost chemat de mai multe ori sa semnez acte de doua ori chiar la un notar public la care am fost dus de vechiul asociat si de acel jurist
Eu am intrat in firma in noiembrie anul trecut iar toate datoriile s-au acumulat in acea luna si in luna ulterioara domnul s-a ocupat de plati o perioada dupa care m-a delegat pe mine si asa am observat ca banii au fost termibati si am intrat in imposibilitate de plata