Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Site și pagină de Facebook ''furate'' de un fost ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Site și pagină de Facebook ''furate'' de un fost angajat. Cum se poate acționa legal împotriva lui și pentru recuperarea accesului?

Un fost angajat a confiscat site-ul firmei si pagina de Facebook, pe care le foloseste ca sa denigreze societatea si conducerea ei. A schimbat parolele de acces, a sters drepturile de pe pagina de Facebook si a blocat conturile de email. L-am notificat prin email, scrisoare cu confirmare de primire, am incercat si telefonic dar nu a raspuns. Ce se poate face legal impotriva lui si cum se poate recupera accesul la site si pagina de Facebook?
Admin, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Din moment ce le-a schimbat, cred ca doar el le are
Pe de o parte actionati pe latura civila pentru prejudicii si daune (sfatuiti-va cu un avocat), pe de alta parte luati legatura cu cei de la Facebook, si solicitati recuperarea contului si schimbarea adresei de mail de contact.
[ link extern ] /
Banuiesc ca pentru email si site platiti anual o firma pentru gazduire. Cautati factura, aflati firma, telefonul, sunati si va reseteaza toate parolele. Daca e un cont gratuit (google, yahoo, hotmail ...) e cu mult mai complicat.