Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa

Buna seara. Locuiesc in Italia de 8 ani de zile. Tocmai mi-Am vandut apartamentul de aici si cu o parte din bani doresc sa cumpar o casa in Romania in valoare de 80000 euro. As dori sa stiu va rog cum pot face plata vanzatorului.Este obligatorio sa imi deschid cont in Romania sa imi transfer banii apoi din acel cont sa ii transfer proprietarului? Sau Ii pot face un transfer direct din contul de Italia cu suma intreaga?Trebuie sa declar ceva? Care este cea mai sigura rápida si usoara modalitate? Va multumesc
Dacă se poate, puteti sa ii virati in ziua semnarii contractului de vânzare cumparare întreagă suma din contul dvs din straintatate, direct in contul lui din România.