Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am o societate în Italia
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am o societate în Italia

Bună ziua! Am o societate în Italia, la sfârșitul anului o voi închide deoarece structura unde-mi desfășor activitatea este în chirie, iar proprietarul vinde imobilul. Contractul de chirie expiră peste doi ani, pentru a elibera imobilul înainte de termen am ajuns la un acord, o să-mi dea 80000 euro. Aceşti bani sunt impozabili în Italia. Locuiesc şi lucrez în Italia de 23 de ani, iau în considerare faptul de a mă întoarce în România. Întrebare mea este următoarea: dacă transfer aceşti bani într-un cont bancar în România,v-a trebui să-i declar la fisc şi dacă sunt impozabili aceşti bani? Din câte ştiu este un acord între România şi Italia pentru a evita dubla impozitare,dar vreau să fiu sigur pentru a evita surprize neplăcute. Vă mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator