Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Plata cumparare casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Plata cumparare casa

Buna seara. Locuiesc in Italia de 8 ani de zile. Tocmai mi-Am vandut apartamentul de aici si cu o parte din bani doresc sa cumpar o casa in Romania in valoare de 80000 euro. As dori sa stiu va rog cum pot face plata vanzatorului.Este obligatorio sa imi deschid cont in Romania sa imi transfer banii apoi din acel cont sa ii transfer proprietarului? Sau Ii pot face un transfer direct din contul de Italia cu suma intreaga?Trebuie sa declar ceva? Care este cea mai sigura rápida si usoara modalitate? Va multumesc
Buna seara
Puteti sa transferati banii din contul italian in contul cumparatorului din Romania.
Va multumesc pt raspuns. Atunci este legal,Nu as avea probleme cu fiscul?
Camelia1106, utilizator