Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numar de înregistrare local
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numar de înregistrare local

Buna ziua, am vrut sa inregistrez mijlocul de transport , caroserie: Masina autopropulsata pt lucrari, caroserie ATV, la primarie pentru numar local si nu mi s-a dat deoarece trebuie sa o inmatriculez , desi in OUG 195/2002, art.14 din Codul Rutier spune ca nu este obligatoriu sa se inmatriculeze:"masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole , forestiere"
nicollettaB, utilizator
Primaria va elibereaza numar de inregistrare dupa ce ati fost prima data la RAR si s-a stabilit daca vehiculul se inmatriculeaza sau se integistreaza!
Primaria nu este o autoritate care sa stabileasca daca un vehicul se inregistreaza sau se inmatriculeaza!

Art. 23. alin (1) Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală.

(2) Înregistrarea vehiculelor în condiţiile prevăzute la alin. (1) se realizează de către consiliile locale pe a căror rază teritorială îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul proprietarii vehiculelor respective.

Ordinul nr. 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor0
Gheorghe Florin, Consilier juridic