avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu evitare mașină și lovire mașină ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu evitare mașină și lovire mașină parcată. Se poate lua în considerare doar declarația șoferului care l-a produs?

Circulam pe banda 2 si am trecut pe banda 1 regulamentar, soferul din spate spune ca ma evitat si a tras de volan dreapta intrand intr -o masina parcata, eu nu am fost atins deloc de masina condusa de acel sofer.
Am fost la politia rutiera singur in termenul de 24 ore si mi sa spus ca nu am ce constata daca nu am masina lovita explicand incidentul agentului.
Ce se intampla mai departe soferul care si-a lovit masina m-ia facut poza la nr masini spunand ca sunt de vina, politia spune ca nu are ce constata in cazul meu?Eu nu am dat acte sau copii de pe documenre celuilalt sofer si nu am facut amiabila
Ultima modificare: Vineri, 20 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 15:10, 24 Octombrie 2017
Este posibil să fiți sancționat pentru neasigurare si neacordarea priorității la schimbarea benzii de mers.
Daca politia rutiera a spus ca nu se face constatare in cazul meu cum imi da ce spuneti??
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2017
claudiughebauer1975, utilizator
Poliția a spus ca nu are ce daune sa constate la mașina dvs. aceasta nefiind avariata.
În schimb în baza plângerii respectivului sofer si a declarațiilor acestuia se poate ajunge la sancționarea dvs.
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Daca soferul respectiv nu a fost de buna credinta se da aceasta solutie fara sa mi se ia declaratie , unilateral dupa acea declaratie a celuilalt?
Daca respectivul depune plangere, cu siguranta veti fi chemat si dvs. la politie pentru declaratii.
Ultima modificare: Vineri, 20 Octombrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Proces verbal politie contestat Nafets2011 Nafets2011 Buna ziua, In data de 10.02.2017 am fost implicat intr un accident rutier in care masina mea a fost lovita din spate usor de un alt autoturism. Deoarece ... (vezi toată discuția)
Absurditatea codului penal din romania mariusdms mariusdms Buna ziua, Numele meu este Marius si as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri Am fost implicat intr-un accident rutier pe autostrada Bucuresti Pitesti in ... (vezi toată discuția)
Accident rutier. vinovat moral. daune. M.Ionut M.Ionut Buna Ziua! Am avut parte de un accident in care au fost implicate 3 masini din care doar 2 au intrat in coliziune. Eram pe un drum cu 3 benzi pe sens. Pe prima ... (vezi toată discuția)