Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu evitare mașină și lovire mașină ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu evitare mașină și lovire mașină parcată. Se poate lua în considerare doar declarația șoferului care l-a produs?

Circulam pe banda 2 si am trecut pe banda 1 regulamentar, soferul din spate spune ca ma evitat si a tras de volan dreapta intrand intr -o masina parcata, eu nu am fost atins deloc de masina condusa de acel sofer.
Am fost la politia rutiera singur in termenul de 24 ore si mi sa spus ca nu am ce constata daca nu am masina lovita explicand incidentul agentului.
Ce se intampla mai departe soferul care si-a lovit masina m-ia facut poza la nr masini spunand ca sunt de vina, politia spune ca nu are ce constata in cazul meu?Eu nu am dat acte sau copii de pe documenre celuilalt sofer si nu am facut amiabila
Admin, administrator
Este posibil să fiți sancționat pentru neasigurare si neacordarea priorității la schimbarea benzii de mers.
Daca politia rutiera a spus ca nu se face constatare in cazul meu cum imi da ce spuneti??
claudiughebauer1975, utilizator
Poliția a spus ca nu are ce daune sa constate la mașina dvs. aceasta nefiind avariata.
În schimb în baza plângerii respectivului sofer si a declarațiilor acestuia se poate ajunge la sancționarea dvs.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Daca soferul respectiv nu a fost de buna credinta se da aceasta solutie fara sa mi se ia declaratie , unilateral dupa acea declaratie a celuilalt?
Daca respectivul depune plangere, cu siguranta veti fi chemat si dvs. la politie pentru declaratii.
Gheorghe Florin, Consilier juridic