Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BENEFICIARI AI INDEMNIZATIEI DE SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BENEFICIARI AI INDEMNIZATIEI DE SOMAJ

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneţi dacă în următoarea situaţie în care se află un salariat, acesta poate beneficia de şomaj:
- până pe data de 22.08.2009 salariatul a avut suspendat contractul de muncă şi a beneficiat de concediu pentru îngrijire copil până la 2 ani, de la această dată a fost reangajat la aceeaşi firmă însă , pe data de 28.09.2009, în urma deciziei de restrângere a activităţii i s-a dat preaviz iar începând cu data de 16.10.2009 i se va desface contractul de muncă. Poate beneficia de somaj dacă nu are stagiul de cotizare in ultimile 12 luni? Mentionez că a lucrat la această firma din 01.08.2002 fără intrerupere până la data suspendăriicontractului pt. creştere copil. Mulţumesc.
Va beneficia. Se ia in considerare stagiul de cotizare realizat inainte de a intra in concediu crestere copil.