Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la somaj

buna ziua
as avea cateva intrebari:
dac am lucrat 2 ani si 6 luni,la cate luni de somaj am dreptul
dar dupa un an?
si o ultima intrebare:dupa comcediul de maternitate angajatorul de la care am intreat in concediu ma poate reangaja in aceeasi zi si tot in aceeasi zi sa-mi desfaca contractul de munca?fara sa ma afecteze,sau trebuie sa imi dea un preaviz de 20 de zile?si doar apoi sa-mi intrerupa activitatea
multumesc
Vorbiti despre concediu de maternitate sau despre ingrijire copil?Ca nu am inteles acum ce statut aveti.
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
multumesc
este vb. de concediu de ingrijire copil
acum astept cele 20 de zile de preaviz de la angajator,si vroiam sa stiu daca poate sa-mi inceteze cantractul fara preaviz,adica daca se poate in aceeasi zi sa sa inceapa si tot atunci sa-mi desfaca contractul,dar sa nu ma afecteze pe mine negativ.
multumesc