avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la somaj

buna ziua
as avea cateva intrebari:
dac am lucrat 2 ani si 6 luni,la cate luni de somaj am dreptul
dar dupa un an?
si o ultima intrebare:dupa comcediul de maternitate angajatorul de la care am intreat in concediu ma poate reangaja in aceeasi zi si tot in aceeasi zi sa-mi desfaca contractul de munca?fara sa ma afecteze,sau trebuie sa imi dea un preaviz de 20 de zile?si doar apoi sa-mi intrerupa activitatea
multumesc
Cel mai recent răspuns: iulia03 , utilizator 16:52, 12 Ianuarie 2011
Vorbiti despre concediu de maternitate sau despre ingrijire copil?Ca nu am inteles acum ce statut aveti.
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
multumesc
este vb. de concediu de ingrijire copil
acum astept cele 20 de zile de preaviz de la angajator,si vroiam sa stiu daca poate sa-mi inceteze cantractul fara preaviz,adica daca se poate in aceeasi zi sa sa inceapa si tot atunci sa-mi desfaca contractul,dar sa nu ma afecteze pe mine negativ.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiari ai indemnizatiei de somaj NICOMIR NICOMIR Bună ziua, Vă rog să-mi spuneţi dacă în următoarea situaţie în care se află un salariat, acesta poate beneficia de şomaj: - până pe data de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pana la 2 ani kirkor kirkor Buna ziua, Luni termin cei 2 ani de concediu de ingrijire copil si am o nelamurire legata de locul de munca anterior. Exista vreo posibilitate sa nu ma ... (vezi toată discuția)
Reincadrare ca salariat dupa concediu de crestere copil Denisa-msg Denisa-msg Intrucat termin in curand concediul de crestere copil doresc sa stiu care sunt drepturile mele deoarece am inteles ca la societatea la care sunt incadrata au ... (vezi toată discuția)