Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare drept conducere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare drept conducere auto

Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc amenda (adica 1/2 din ea timp de 48 ore), iar instanta imi va respinge contestatia, amenda o voi plati intreaga sau tot in 48 ore 1/2 din ea???
In practica nu are cum sa se interpreteze asa posibilitatea plății amenzii la jumătate din minim

Legea spune clar 2 zile lucrătoare de la comunicarea PV
oug195 Art.109. alin (5) Contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Am inteles ca in caz de castigare a procesului se dau banii inapoi, asta in cazul in care se anuleaza procesul verba integral, daca doar se preschimba masura complementara de suspendare a permisului, in depasire viteza legala intre 41-50km si se dau doar puncte de penalizare, nu cred ca se anuleaza si amenda.
Instanta poate anula PV in caz ca a fost incorect intocmit. Instanta nu va rescrie PV si nici nu va încadra dn nou contravenția săvârșita.