avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare P.F.A. sau I.F. ???
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare P.F.A. sau I.F. ???

buna ziua !!

vreau sadeschid un magazin mixt de dimensiuni reduse .

am inteles de la diverse persoane ca imi trebuie o diploma de vanzator si cursuri de igiena ...

magazinul nu va comercializa produse din carne sau ceva de genul acesta..

imi puteti spune va rog daca imi trebuiesc aceste calificari??

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: cristianbogdan , utilizator 13:58, 7 Octombrie 2009
In cazul infiintarii unui PFA sau IF trebuie sa prezentati si un act din care se reiasa calificarea Dvs. pentru activitatea respectiva -- asa zice legea. Va propun sa mergeti la ORC-ul teritorial si sa intrebati acolo exact, de ce aveti nevoie. Din experienta proprie pot sa va zic, ca se recunosc si alte diplome asemanatoare (de exemplu pentru comerciant diploma de bacalaureat).
Mii de multuimiri in primul rand!!

Asta mi-a spus o cunostinta ,este jurist de meserie .... mi-a spus ca diploma de bac este peste acea diploma care atesta calificarea

Astept in continuare sfaturile si parerile dumneavoastra !!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2009
cristianbogdan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzator magazin mixt adinaoancea22 adinaoancea22 Buna ziua, Vreau sa-mi infiintez un SRL - magazin mixt(alimente, detergenti, etc) Legea imi da dreptul de a vinde in magazinul meu(produse alimentare, ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala - magazin alimentar fdlevente fdlevente Buna ziua. Pot sa-mi deschid un magazin alimentar prin interprindere individuala? Mentionez nu am vechime ca vanzator nici diploma,doar diploma ... (vezi toată discuția)
E nevoie de curs de calificare pentru vanzator si transator carne? carmenbn carmenbn Am angajat un transator carne si un vanzator(lucrator comercial). La dosarul angajatului trebuie sa am,pe langa actul de studii,si o diploma care atesta ca a ... (vezi toată discuția)