avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme la somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme la somatie de plata

Intre parti s-a efectuat o tranzactie. La termen m-am prezentat numai eu - adica debitorul - fiind stipulat in tranzactie ca oricare dintre parti se va putea prezenta la termen pt a o depune. Pe fond am cerut sa ia act de intelegerea partilor si sa dispuna inchiderea dosarului.
In condica am vazut scris asa: "Admite cererea si consfinteste tranzactia dintre parti.Definitiva, fara drept de apel."
E de bine?
Cel mai recent răspuns: Claudia Simion , Avocat 09:14, 9 Octombrie 2009
e de bine daca va doriti sa se perfecteze tranzactia
eu sunt debitorul.
care cerere o admite?
presupun ca a mea,de inchidere a dosarului, formulata la concluziile pe fond ....
"Pe fond am cerut sa ia act de intelegerea partilor si sa dispuna inchiderea dosarului."
Deci, a fost admisa cererea dumneavostra =D>.
Incheierea va cuprinde toate conditiile plata stipulate de parti in tranzactie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces partaj zimbrul68 zimbrul68 Buna ziua. Am pe rol un proces de iesire din indiviziune. Am cazut de acord, impreuna cu partea adversa asupra unei versiuni de partaj, propusa de expert si ... (vezi toată discuția)
Tranzactie partaj CatanaNelu CatanaNelu Sunt in proces de partaj(apartament). Dosarul este in recurs la Curtea de Apel. Se poate face un act notarial inainte de primul termen, care sa fie luat in ... (vezi toată discuția)
Concluzii scrise - legalitate depunere raluca_dana raluca_dana Buna Ziua, Am o intrebare, pe noua procedura nu se mai depun concluzii scrise? Am primul termen la o ordonanta de plata si am auzit ca nu se mai depun ... (vezi toată discuția)