Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sfat - calitate de coplatitor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sfat - calitate de coplatitor

Buna ziua. Am o intrebare..acu 3 ani i'am semnat fostului meu logodnic la banca pentru un credit de nevoi personale in calitate de coplatitor. As doei sa stiu daca exista vreo modalitate legala de a scapa de acest lucru deoarece nu pot sa fac nici un credit sau card de cumparaturi din acesta cauza rata lui lunara fiind destul de mare.va multumesc!
gi-jane2, moderator
Nu se poate legal să scăpați de a mai fi codebitor, ați semnat un contract cu banca.
Banca nu va accepta așa ceva, sunteți girantul care va fi executat silit, în caz că fostul intră în incapacitate de plată.
Singura portiță de scăpare ar fi, ca fostul logodnic să caute un alt codebitor, și să ceară băncii să va schimbe pe dvs.
Dar nu are nici o obligație legală să facă acest lucru, însă și dacă ar dori el, banca are drept de veto, poate refuza și punct.