Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tatăl îşi poate recunoaşte copilul daca eu sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tatăl îşi poate recunoaşte copilul daca eu sunt căsătorită cu altul?

Buna seara aşi avea o intrebare... Eu sunt casatorita dar de aproape doi ani nu mai stau cu soţul meu ne'am despărţit dar nu cu divorţ.... Eu am o alta relatie in curând voi naste... Întrebarea mea este cand nasc tatal copilului îşi poate recunoaşte copilul daca eu sunt casatorita inca cu sotul ? Sa il pun pe numele lui tatalui biologic
nu pe al soţului ...astept ras cat mai repede
Ghinion, cf legii , tatal copilul e sotul mamei.
Va trebui sa tagaduiti apoi paternitatea in instanta si abia apoi il poate recunoaste tatal biologic.
Si tatal biologic poate actiona in instanta pt a tagadui paternitatea sotului, iar in acest caz se face si dovada ca el e tatal.