Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea pensiei

spuneti-mi va rog, un pensionar cu drepturi depline care de curand a suferit un accident poate primi si pensia propriu-zisa cat si cea ptr gradul I de invaliditate??
merci frumos!
Presupun ca prin "pensionar cu drepturi depline" intelegeti beneficiar de pensie pentru limita de varsta. Nu, nu poate beneficia si de pensie de invaliditate. De altfel, de doua sau mai multe categorii de pensie nu poate beneficia nimeni.

ART. 84 - Legea nr. 19/2000
(1) Persoanele care au implinit varsta standard de pensionare nu mai pot solicita inscrierea la pensia de invaliditate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Se poate prezenta cu toate actele medicale care atesta problema sa de sanatate in fata Comisiei de Evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti. In functie de gradul de handicap in care va fi incadrat (cf Legii 448/2006) va primi o indemnizatie, un buget complementar, dreptul la asistent personal etc.