avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta.

Chitanta de mana m-ai este valabila dupa decesul vanzatorului?
Cel mai recent răspuns: Nadia3 , utilizator 12:09, 23 Octombrie 2017
Daca este valabila inainte de deces, atunci este valabila si dupa decesul vanzatorului.
Pai este de 15 ani facuta chitanta de mana.

Mama mea a vandut un teren agricol cu chitanta de mana de 15 ani si ea acum a decedat eu sant unica mostenitoare mai pot sa intru eu in posesia acelui teren.

[ mesaje conexate ]
Ultima modificare: Duminică, 22 Octombrie 2017
trandafir2, moderator
Pai, daca a vandut terenul, in ce baza sa mai intrati dvs in posesia terenului? Ganditi-va si dvs., ce inseamna termenul "a vinde", "a vandut", daca a vandut a incasat banii. Nu?
Pai da dar e vandut cu chitanta de mana de 15 ani
Ultima modificare: Duminică, 22 Octombrie 2017
trandafir2, moderator
Dezbateti mostenirea, obtineti certificat de mostenitor si revendicati terenul in instanta civila.

Alte discuții în legătură

Chitanta de mana Nadia3 Nadia3 Mama mea a vandut un teren agricol acum 15 ani cu chitanta de mana si de 3 saptamani a decedat eu sant unica mostenitoare mai pot sa fiu eu mostenitoare la ... (vezi toată discuția)
Dupa vanzare unui teren extravilan cu chitanta de mana, vanzatorul decedeaza marturie marturie Dupa vanzare unui teren extravian cu chitanta de mana, vanzatorul decedeaza. In urma cu vreo 10 ani doi batrani soti si sotie, au vandul viceprimarului un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!mama mea a decedat,am facut succesiunea si in actul ... floren05 floren05 Buna ziua!Mama mea a decedat,am facut succesiunea si in actul de propietate este trecuta si o boxa,acum 40 si ceva de ani mama a vandut boxa unui vecin si au ... (vezi toată discuția)