Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanta.

Chitanta de mana m-ai este valabila dupa decesul vanzatorului?
Daca este valabila inainte de deces, atunci este valabila si dupa decesul vanzatorului.
Pai este de 15 ani facuta chitanta de mana.

Mama mea a vandut un teren agricol cu chitanta de mana de 15 ani si ea acum a decedat eu sant unica mostenitoare mai pot sa intru eu in posesia acelui teren.

[ mesaje conexate ]
trandafir2, moderator
Pai, daca a vandut terenul, in ce baza sa mai intrati dvs in posesia terenului? Ganditi-va si dvs., ce inseamna termenul "a vinde", "a vandut", daca a vandut a incasat banii. Nu?
Pai da dar e vandut cu chitanta de mana de 15 ani
trandafir2, moderator
Dezbateti mostenirea, obtineti certificat de mostenitor si revendicati terenul in instanta civila.