Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea act vânzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea act vânzare cumparare

Bună ziua
Mama mea,bolnava de cancer în faza terminala a făcut act de vanzare fără știrea nimanui surorii mele.se poate ataca acest act pt a obține măcar o camera pt soțul mamei,casatoriti legal de peste 20 de ani?
kinder_doina, utilizator
Bună ziua,

Da, poate fi atacat deoarece poate fi o donație deghizată. E nevoie de o acțiune în instanța pentru a se constata donația apoi se va face succesiunea conform noii mase succesorale.