Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare stagiu complet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare stagiu complet

Buna ziua. Prietena mea s-a pensionat anul acesta la 60 ani si 7 luni si a avut stagiu de cotizare de 30 ani si 5 luni-cumva stagiul complet ar fi 30 ani si 7 luni iar dansa are o penalizare pentru aceasta lipsa de 2 luni? Cat este aceasta penalizare, daca se mai poate cum procedeaza sa "isi cumpere" aceste 2 luni pentru a completa stagiul si unde anume sa faca asta? Multumesc!
Daca nu imdeplinea conditia de stagiu complet nu-si putea deschide drepturile la pensie anticipata partiala.
Postati:
Luna si anul nasterii.
Multumesc pentru raspuns. Octombrie 1956
Odata indeplinita conditia de varsta nu se mai poate cumpara vechime in munca.
Multumesc pentru raspuns. Deci practic ea este incadrata la pensionare la limita de varsta, pentru acele 2 luni lipsa pana la 30 ani si 7 luni?
A avut indeplinita si conditia de stagiu complet de 30 ani si 7 luni.
Altfel nu-si putea deschide dreptul la pensie anticipata partiala.
Doar la cea de limita de varsta.