avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare stagiu complet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare stagiu complet

Buna ziua. Prietena mea s-a pensionat anul acesta la 60 ani si 7 luni si a avut stagiu de cotizare de 30 ani si 5 luni-cumva stagiul complet ar fi 30 ani si 7 luni iar dansa are o penalizare pentru aceasta lipsa de 2 luni? Cat este aceasta penalizare, daca se mai poate cum procedeaza sa "isi cumpere" aceste 2 luni pentru a completa stagiul si unde anume sa faca asta? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:16, 25 Octombrie 2017
Daca nu imdeplinea conditia de stagiu complet nu-si putea deschide drepturile la pensie anticipata partiala.
Postati:
Luna si anul nasterii.
Multumesc pentru raspuns. Octombrie 1956
Odata indeplinita conditia de varsta nu se mai poate cumpara vechime in munca.
Multumesc pentru raspuns. Deci practic ea este incadrata la pensionare la limita de varsta, pentru acele 2 luni lipsa pana la 30 ani si 7 luni?
A avut indeplinita si conditia de stagiu complet de 30 ani si 7 luni.
Altfel nu-si putea deschide dreptul la pensie anticipata partiala.
Doar la cea de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata evabocioc evabocioc am 28 de ani si 6 luni lucrati . va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensionare anticipata . sant nascuta pe data de 10 decembrie 1956. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ionitaaneta ionitaaneta Buna ziua, Va rog mult o consultatie privind iesirea la pensie anticipata partiala daca intrunesc conditiile si care este procentul de ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)