Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obligatiile procurorului de caz
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Obligatiile procurorului de caz

Sunt parte vatamata intr-un dosar aflat in instrumentare de aproape 2 ani la procuror, pe infractiuni la legea constructiilor. Pentru a avea cunostinta de lucrarile din dosar, am facut o cerere de studiere a dosarului. Mi-au zis sa astept, ca ma vor suna pentru a stabili ziua cand sa vin, Au trecut 2 luni si nu m-a sunat nimeni, de la secretariat mi se spune ca voi fi chemat cand va considera procurorul.
Intrebarile sunt: exista in vreun text de lege sau in vreun regulament obligatia procurorului de a permite partii vatamate sa aiba acces la lucrarile dosarului? Exista vreun termen in care procurorul ar trebui sa-mi raspunda la solicitare? Si ultima, exista vreun termen in care procurorul sa finalizeze dosarul?
Multumesc.
Mai adresați o cerere în scris ca sa va precizeze dată si ora.
Buna ziua!

Nu exista niciun termen. Procurorul e obligat doar inculpatului sa ii arate dosarul, nu si partii vatamate. Faceti o plangere impotriva actelor procurorului, ca ultima solutie.

Cu stima.