avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mă pot angaja, fără teste medicale și fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mă pot angaja, fără teste medicale și fără contribuții la CAS?

M-am prezentat la un interviu pentru ocuparea unui loc de muncă, am fost admis iar apoi mi s-a adus la cunoștință că trebuie să efectuez niște teste medicale. Am abandonat acel job, fiindcă refuz să dau curs solicitărilor unor angajatori de rea-credință și nu contribui la plata salariilor personalului medical și auxiliar al spitalelor.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:59, 24 Octombrie 2017
Codul Muncii
Art. 27
(1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.
........

HG 355/2007
art.15
Examenul medical la angajarea în muncă se efectuează pentru:
a) lucrătorii care urmează a fi angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă determinată sau nedeterminată;
.......
Dacă nu e voie să muncești, nu e voie! Asta e :(
Cred ca interpretati gresit "dreptul la munca".

Constitutia Romaniei
Art. 41 – Munca şi protecţia socială a muncii
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.
(2) Salariaţii au dreptul la măsuri de protecţie socială. Acestea privesc securitatea şi sănătatea salariaţilor, regimul de muncă al femeilor şi al tinerilor, instituirea unui salariu minim brut pe ţară, repausul săptămânal, concediul de odihnă plătit, prestarea muncii în condiţii deosebite sau speciale, formarea profesională, precum şi alte situaţii specifice, stabilite prin lege.
.....
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.

Cum nu este îngrădit dreptul la muncă, dacă practicarea oricărei profesii, meserii sau ocupații, este condiționată de certificatele medicale? Nu înțeleg de ce trebuie să mergi la medic dacă vrei să te angajezi, că doar n-ai probleme de sănătate dacă vrei să muncești?
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
ContSters396991, utilizator
Angajarea unei persoane se face in conditiile legii. ... cititi si art. 16 alin.2 din Constituție.

Examenul medical la angajare. Implicatii in relatia angajat - angajator
www.avocatnet.ro/articol_341...
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la munca Ioanvlad Ioanvlad Ce art. dinConstitutie garantează (se refera) la dreptul la munca? (vezi toată discuția)
Medicina muncii niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca, in cazul angajarii este suficienta o adev de la medicul de familie prin care sa arate ca salariatul este apt de munca ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca cu timp partial si durata maxima legala a timpului de munca ally.emilly ally.emilly O persoana incheie 3 contracte de munca cu 3 angajatori. Primul cu timp normal, 8 ore, al II-lea si al III-lea cu durata de cate 2 ore. Cele trei contracte ... (vezi toată discuția)