Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... APOSTILIA
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

APOSTILIA

Buna ziua am rugaminte daca ma pute-ti ajuta:sora Mea este in Italia si ii trebuie sa puna pe certificatul de casatorie apostilia vrea sa imi trimita actele sa incerc sa vad ce pot face intrebarea Mea este eu nu am acelas domicilui cu al ei(Ea e in Bacau iar eu in Timisoara)ma pot adresa Prefecturi din Tm sau trebuie musai din judetul unde are ea domiciliul?si cam cat dureaza?multumesc anticipat
De obicei se accepta rude de gradul I pentru apostilare documente, dar nu cred ca se poate schimba judetul. Apostilarea se poate face si prin Consulatul Romaniei, dar dureaza ceva mai mult (aia doar trimit actele in Romania, pe urma se intorc iar in Italia, iar posta diplomatica nu merge decat o data sau de cateva ori pe luna).