Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu fisa de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu fisa de lichidare

Buna ziua,

sotia mea lucreaza la alpha bank, acolo unde i s-a facut un card de credit in asa zise conditii preferentiale, din care a retras toti banii disponibili. Saptamana trecuta sotia mea si-a dat demisia, dar actualul angajator refuza sa-i semneze fisa de lichidare pana nu restituie integral toata suma utilizata. Mentionez ca pana acum am platit mereu la termen minimul de plata si asa am dori sa facem si in continuare, deoarece nu dispunem momentan de toata suma. In ce masura este legala aceasta procedura? Si cum poate fi atacata? Si ce se intampla daca totusi nu reusim sa strangem acei bani? Are actualul angajator dreptul de a-i retine cartea de munca sau i-o poate inchide in vreun fel in care sa o afecteze? (am tot auzit de articolul "i" desi nu stiu sigur la ce se refera)
Nu au legatura restituirea banilor de inapoierea cartii de munca...si, oricum mai e putin si cu problema asta cu cartea de munca,asa ca stati linistit!:rolleyes: