Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Restituire fond de rulment
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Restituire fond de rulment

Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc cu o singura scara (8 etaje = 36 apartamente). Am avut centrala colectiva de bloc (apa calda + caldura), iar nivelul cheltuielilor de intretinere a fost destul de ridicat precum si valoarea fondului de rulment. Treptat s-a renuntat la CT de bloc si toti proprietarii si-au montat centrala termica individuala, astfel nivelul cheltuielilor de intretinere reducandu-se semnificativ.
Intrebare: Pot sa solicit retragerea unei parti din fondul de rulment pana la valoarea de acoperire a actualelor cheltuieli care sunt mult mai reduse fata de situatia anterioara?
Multumesc.
Numai adunarea generala a proprietarilor poate hotari marirea sau micsorarea valorii fondului de rulment
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa analizeze situatia si eventual sa o puna pe ordinea de zi a viitoarei adunari generale a proprietarilor