Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintoarcere din concediu de crestere al copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintoarcere din concediu de crestere al copilului

la intrarea in concediul de crestere al copilului de pana la 2 ani am avut salariul de incadrare de 1.114 lei (angajat >studii superioare- angajator > institutie bugetara). Cel care a venit pe postul meu pe perioada determinata a avut salar de incadrare 1.700 lei. Am intrebat pe ce salariu o sa ma intorc acum la lucru. Raspunsul a fost: pe salariul avut anterior. Nu beneficiez de majorarile salariale aplicate de 2 ani?
Salariul pt studii superioare este de cel putin 1.200?
Se renegociaza contractul de munca in ceea ce priveste salarizarea? Fisa postului e cea pe care am semnat-o eu? sau poate s-a schimbat intre timp si de aceea cel incadrat in locul meu a beneficiat de mai multi bani. Cum este cu examenul prevazut de OG 10 din 2008? Daca reusesc voi avea dreptul sa-mi renegociez contractul?
Salariul minim de 1200 brut nu se aplica la bugetari.
CIM nu se renegociaza obligatoriu dupa revenirea din CIC.
CIM e suspendat pe perioada CIC.
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Buna ziua.

Ieri a fost prima zi de lucru dupa intoarcerea din CIC,si am stat doar 4 ore deoarece mi-a inmanat o decizie care suna asa:

DECIZIA NR.4/08.10.2009

Avand in vedere:
-desfiintarea postului de vanzator ca urmare a dizolvarii societetii Precis-Impex SRL Braila in baza incheierii nr.3005/M/04.06.2009 a Tribunalului Braila anexata;
-prevederile normative interne privind concedierea individuala;
- prevederile Codul Muncii;
In temeiul prevederilor legale,SC PRECIS IMPEX SRL.

DECIZIE

art.1 d-nei STANESCU IOANA,vanzator in cadrul SC PRECIS IMPEX SRL Braila ,incepand cu data de 08.10.2009ii inceteaza contractul individual de munca,in temeiul art.65 din Codul Muncii,ca urmare a desfiintarii postului ocupat, prin dizolvarea societatii comerciale SC PRECIS IMPEX SRL incepand cu data de 03.06.2009;
art.2 Preavizul de 15 zile lucratoare,neacordat,se va compensa cu o indemnizatie egala cu salariul de baza lunar avut la data incetarii contractului individual de munca.
art.3 cu drept de contestatie,in termen de 30 de zile de la comunicare,la Tribunalul Braila.

acum am cateva nelamuriri,
atata timp cat noua firma isi are sediul pe aceeiasi adresa ca si cea veche,si nu mai este a dansei ci a baiatului ei,eu totusi nu figurez ca angajata inca?
sau pe postul meu lucreaza cineva ,deci nu este desfiintat
aceasta decizie a fost intocmita tot pe SC PRECIS IMPEX SRL,daca si-a schimbat numele societati nu ar fi trebuit sa fie emisa de noua firma?

ce ma sfatuiti sa fac?
sa o semnez si sa merg sa imi fac formalitatile pt.a intra la somaj?
astazi am fost in audienta la D-nul director al ITM Braila,dansul mi-a spus ca o sa cerceteze cazul,si ca pot semna preavizul sa intru la somaj.
1. Semnati de primirea deciziei si puneti data cand ati semnat-o, pe toate exemplarele si inscrieti-va la somaj pentru a nu pierde indemnizatia de somaj.
2. Veti primi si dvs. un exemplar pe care il puteti contesta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.

Preavizul este de 20 de zile lucratoare si nu de 15 zile lucratoare :)