Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis 60 de zile pentru circulație pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis 60 de zile pentru circulație pe contrasens. Pot contesta sancțiunea cu succes dacă doar am trecut cu roata de axul drumului?

Mi a fost suspendat permisul auto 60 de zile. motiv am circulat pe contrasens,
Pot contesta sanctiunea? am nevoie de permis. Specific ca nu am circulat pe contrasens, ci doar am depasit cu roata stanga axul drumului evitand partea dreapta a drumului plina de gropi. NU au fost martori si nu cred ca au filmare...
Admin, administrator
Buna seara,
Va sfatuiesc sa contestati dar in termenul legal de 15 zile de la comunicare.
Va sfatuiesc sa invocati Anghel versus Romania de la CEDO aratand ca simplul proces verbal nu este proba si solicitati fie filmare fie foto fie martori.
Poate e cazul sa angajati un avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Puteti contesta PV în termenul legal pentru a va recupera permisul pe durata judecării cauzei în schimbul certificatului de grefa.
Era bine dacă ati avea martori. In lipsa acestora puteti apela si la foto cu zona cu gropile.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Daca sensurile de circulatie sunt despartite de un marcaj cu linie continua sansele de castig sunt minime. Daca linia era discontinua sau lipsea puteti avea o oarecare sansa daca aveti probe (fimare sau martori)