Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna ziua, Mi s-a suspendat permisul pentru 60 zile pe motiv ca mergeam pe sensul opus al liniei de tramvai. S-a intamplat pe Soseaua Barbu Vacarescu unde sunt 2 benzi pe sens plus liniile de tramvai separate prin stalpii de curent. Stiu ca daca un drum are maxim 2 benzi se poate circula si pe linia de tramvai(este si linie discontinua intre banda a 2-a si linia de tramvai).Eu am depasit o masina care se afla pe linia de tramvai si am ajuns pe linia de tramvai de pe celalalt sens(intre cele doua nu exista marcaj). Se poate considera depasire? Am vreo sansa daca fac contestatie?
Nici o sansa sa castigati în situația descrisă de dvs. Ati încălcat linia continuă dintre sensurile de circulație.
nu este nicio linie continua intre sensurile de circulatie