Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire conturi

Buna ziua
Acum cateva luni am fost executat silit cu poprire pe salariu. Ce m-ar interesa, am baiatul cu un handicap si de anul acesta sa da de la primarie un stimulent financiar pentru copiii cu handicap iar una din conditiile de aprobare a dosarului a fost deschiderea unui cont .Intrebarea este daca se va pune poprire si pe suma care va intra in cont. Si inca o intrebare, daca in acelasi cont se va vira pensia alimentara pentru baiat, eu fiind divortat, se va opri si aceasta suma?

Va multumesc
In mod normal si legal nu se pot popri nici pensia alimentara a baiatului ,nici acel ajutor pt copii cu handicap (vezi art 728 cod pr.civ.) Dar ca sa fiti sigur ca nu veti avea probleme, deschideti un cont pe numele baiatului, Cel poprit inteleg ca sunteti dvs. nu baiatul.
prepeleac, utilizator
Da eu sunt cel poprit, baiatul este minor, are 13 ani.