Forum Discuţii juridice Executare silită 1/3 din salariu
Discuție deschisă în Executare silită

1/3 din salariu

Buna seara!
Sunt in imposibilitatea de a intelege un lucru si va cer ajutor sa o ajutam...
" Seful meu tocmai m.a anuntat ca a primit o executare silita din 2010 cu o poprire de 1/3 din salariu. Eu in acest moment mai am o poprire de 1/3 din salariu de la o banca. Aceste datorii sau acumulat datorita faptului ca nu am avut un job stabil. Executarea nu este elocventa deoarece suma este cea restanta din 2010 avand in vedere ca eu am lucrat si mi sau oprit lunar 1/3 din salariu iar acum pentru ca mi.am schimbat locul de munca aceiasi suma, care NU a fost recalculata dupa toti anii acestia in care eu am platit a ajuns in mainile sefului meu. Care este partea din salariu pe care mi se va face poprire? Va multumesc".
Va multumesc si eu anticipat si va doresc o noapte minunata!
Cota maxima de poprire este de 1/2 din veniturile lunare conf art. 728 alin 1 lit a cod procedura civila
Daca este vorba de aceasi datorie, solicitați angajatorului copie a documentelor primite si o adeverință precum ca va face el oprirea din salariu si o va vira creditorului. Mergeți cu toate astea la banca si banca nu va mai opri si ea inca 1/3 din restul de salariu ce va intra in cont.
Asta numai daca este vorba de aceeași executare.
Legal vi se oprește 1/3 din salariu pentru un creditor/executare silita si maxim 1/2 daca aveți mai mult de 2 creditori/executări silite.
Ideal ar fi sa direcționați toate popririle către locul de munca si sa aveți contul bancar liber de orice executare (asta din experienta proprie) pentru ca banca va opri orice suma de bani ce va intra in cont si nu are titlul de salariu.
Cu excepția alocației de stat pentru copii sau a indemnizației de creștere copil. Astea le stiu cu siguranta, posibil sa mai fie si altele.
CristiBH, utilizator