Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna dimineata,
Din luna mai a acestui an, in urma neintelegerilior repetate intre mine si sotul meu, a geloziei extreme, a urmaririi mele tot timpul, am decis sa parasesc domiciliul, mutandu-ma la parintii mei dupa care am plecat in alt oras. Suntem casatoriti de peste 20 de ani si avem doua fete majore. I-am cerut sotului divortul pe cale amiabila la notar, refuzand categoric. Acum ma ameninta cu parasirea domiciliului conjugal si banuiesc ca doreste sa intenteze o actiune in instanta. Ce mi se poate intampla in acest caz ?
absolut nimic, doar dvortati ceea ce va doriti deja.
Puteti cere dvs divortul in instanta, nu trebuie sa asteptati sa introduca el actiunea si nici nu conteaza daca e de acord sau nu.
Multumesc !!
Cred ca am repetat de multe ori pe acest forum,parasirea domiciliului conjugal este o legenda urbana,puteti sa plecati cand vreti si unde vreti fara sa patiti nimic,tocmai dorinta de a scapa de abuzurile sotului va face sa plecati.Faptul ca aveti copii majori va simplifica si mai mult desfasurarea procesului.Succes.
Va multumesc !
Am obtinut divortul pana la urma pe cale amiabila la notar. Va rog frumos sa-mi spuneti , ce se poate intampla cu apartamentul si bunurile dobandite in timpul casatoriei, eu parasind domiciliul si chiar orasul, ramanand in apartament fostul sot si fetele. Eu nu mai vreau nimic, doar ca partea mea sa ramana fetelor. Se poate face un partaj la notar ?
Eliza Maria, utilizator