avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate din care a fost omis un moștenitor. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate din care a fost omis un moștenitor. Care este procedura pentru a fi inclus?

Daca unul din mostenitorii legali ,sintem 4,(cu certificate de mostenitor legal) ai unei personae decedate a fost omis,cum poate sa fie trecut in acest titlu
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: cristian militaru , utilizator 16:08, 26 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai cum de a fost omis? :)
Fratii care au participat la dezbaterea succesiunii, nu au stiut cati sunt in total?
Martorii, care au fost prezenti si care se presupune ca l-au cunoscut bine pe defunct, nu au stiut cati copii a avut acesta?
Solicitati la notar un supliment la certificatul de mostenitor aratand calitatea dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatele de mostenitor se suplimenteaza cu bunuri, nu cu mostenitori omisi.
Trebuie anulat in instanta certificatul de mostenitor si reluata procedura succesorala.
omiterea cred ca s-a facut intentionat,nu a fost omis din certificatul de mostenitor,acolo sintem toti 4,a fost omis de pe titlui de proprietae,cel cu bunurile,cu paminturile etc,din titlul de proprietar emis de comisia funciara vl
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
cristian militaru, utilizator
Adresati-va instantei de judecata.

Instanta de judecata poate constata ca dumneavoastra aveti calitatea de succesori .( acceptarea succesiunii este facuta prin acte de acceptare tacita, implicita, prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a succede, ori prin declaratie notariala,data in termen de 1 an, de la deces, conform Codului civil in vigoare).

De asemenea, instanta de judecata va stabili cota -parte din dreptul de proprietate, ce va revine dumneavoastra.

Trebuie refacuta si cotele succesorale ale celorlalti comostenitori.

Odata cu anularea certificatului de mostenitor, vor fi precizate si bunurile cuprinse in masa succesorala.

Este practic reluata dezbaterea succesorala.

Puteti solicita si imparteala, intrucat nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune.

Succes.
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Deschidere mostenire LUMITM LUMITM Ar trebui sa deschidem succesiunea in urma decesului bunicii mele, suntem 5 mostenitori dintre care 4 doresc deschiderea succesiunii iar unul dintre cei cinci ... (vezi toată discuția)
Dare in judecata ContSters412228 ContSters412228 Tatăl meu este recăsătorit si sotia lui are un copil.Daca nu ținem legatura si se va intampla ceva cu tatăl meu ,eu voi putea sa il mostenesc cu ceva ?Ma ... (vezi toată discuția)
Deces ruda grad 1 cosminb41 cosminb41 salutam!a murit tata....eu nu l am cunoscut in viata deoarece a divortat de mama cind eu eram destul de mic!el s a recasatorit,a mai facut 2 copii,a divortat ... (vezi toată discuția)