Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate din care a fost omis un moștenitor. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate din care a fost omis un moștenitor. Care este procedura pentru a fi inclus?

Daca unul din mostenitorii legali ,sintem 4,(cu certificate de mostenitor legal) ai unei personae decedate a fost omis,cum poate sa fie trecut in acest titlu
Admin, administrator
Pai cum de a fost omis? :)
Fratii care au participat la dezbaterea succesiunii, nu au stiut cati sunt in total?
Martorii, care au fost prezenti si care se presupune ca l-au cunoscut bine pe defunct, nu au stiut cati copii a avut acesta?
Solicitati la notar un supliment la certificatul de mostenitor aratand calitatea dvs.
Certificatele de mostenitor se suplimenteaza cu bunuri, nu cu mostenitori omisi.
Trebuie anulat in instanta certificatul de mostenitor si reluata procedura succesorala.
omiterea cred ca s-a facut intentionat,nu a fost omis din certificatul de mostenitor,acolo sintem toti 4,a fost omis de pe titlui de proprietae,cel cu bunurile,cu paminturile etc,din titlul de proprietar emis de comisia funciara vl
cristian militaru, utilizator
Adresati-va instantei de judecata.

Instanta de judecata poate constata ca dumneavoastra aveti calitatea de succesori .( acceptarea succesiunii este facuta prin acte de acceptare tacita, implicita, prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a succede, ori prin declaratie notariala,data in termen de 1 an, de la deces, conform Codului civil in vigoare).

De asemenea, instanta de judecata va stabili cota -parte din dreptul de proprietate, ce va revine dumneavoastra.

Trebuie refacuta si cotele succesorale ale celorlalti comostenitori.

Odata cu anularea certificatului de mostenitor, vor fi precizate si bunurile cuprinse in masa succesorala.

Este practic reluata dezbaterea succesorala.

Puteti solicita si imparteala, intrucat nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat