Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Legalitatea hotararilor AGO
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Legalitatea hotararilor AGO

Legalitatea hotararilor AGO este dat de votul majoritatii membrilor asociati cu respectarea statutului sau s.olutia data de judecator.Multumesc!
Nu e clara intrebarea. Hotararile AG ( nu conteaza ca in sedinta ordinara sau extraordinara, ca au acelasi regim juridic, nu e ca la societatile lucrative, deci nu trebuie operat la ONG cu notiuni precum AGO si AGE) se prezuma legale si statutare si obligatorii pt membri pana la o eventuale infirmare de catre instanta prin hotarare judecatoreasca definitiva.... Altfel nici nu ar putea functiona sectorul ONG, data fiind durata procedurilor judiciare, chiar a celor necontencioase...
Legalitatea hotararilor Adunarii Generale Ordinare ale membrilor obsteni este data de votul majoritatii membrilor obsteni cu respectarea statutului sau de cheful judecatorului.Multumesc!
Evident ca atunci cand un litigiu a fost supus justitiei si instantele s-au pronuntat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, se prezuma ca solutia instantei este cea corecta si toata lumea este obligata sa o respecte, chiar daca uneori nu e de fapt corecta.... Adevarul judiciar poate fi impus cu forta publica, daca cineva nu il respecta, chiar daca uneori adevarul obiectiv e altul...