Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore Suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore Suplimentare

Daca am avut ore suplimentare efectuate acum 4-5 ani care nu au fost compensate prin liber sau plata, pot sa cer acum sa fie platite?
Multumesc.
Puteti solicita, iar dac vi se refuza plata acestora in instanta nu puteti solicita decat pentru maxim 3 ani in urma.

Art. 171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului
Am inteles. Unde lucrez eu suntem 6 persoane, toti suntem in aceeasi situatie , un coleg a facut sesizare in termenul de 3 ani si a primit raspuns pozitiv ( au fost platite acele OS) , in cazul asta nu trebuia sa se plateasca si pentru restu de salariati (5) ? In cazul nostru cei 3 ani au trecut , daca colegului i-au platit OS , ce putem sa mai facem acuma?
Va multumesc.
Sesizarea se face în nume prepriza sau printr-un mandatar sunt nu are efecte decât asupra persoanei care face o astfel de cerere.