Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Firma neplatitoare de tva cumpara servicii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Firma neplatitoare de tva cumpara servicii intracomunitare

Buna ziua
Ce declaratii trebuie sa depuna o firma neplatitoare de tva in Romania care achitioneaza servicii din UE.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
george-neagu, moderator
In primul rand trebuie sa va inregistrati in scop de TVA cf ART. 317 - Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii, din Codul Fiscal, daca serviciile au locul prestarii in Romania.

c) persoana impozabilă care își are stabilit sediul activității economice în România, care nu este înregistrată și nu are obligația să se înregistreze conform art. 316 și care nu este deja înregistrată conform lit. a), b) sau d) ori a alin. (2), dacă primește de la un prestator, persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, servicii pentru care este obligată la plata taxei în România conform art. 307 alin. (2), înaintea primirii serviciilor respective;

Si apoi depuneti Decont TVA 301 si Declaratia 390.