avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație de creștere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație de creștere a copilului

Bună seara. Am și eu o nelămurire. Băiețelul meu a împlinit vârsta de doi ani în martie, iar pana în februarie am beneficiat de indemnizație de creștere a copilului ca urmare a studiilor universitare. Menționez ca după ce a împlinit el doi ani, nu m-am angajat datorita faptului ca nu aveam cu cine să-l las. În prezent sunt însărcinată în 35 de săptămâni, urmând sa nasc în trei săptămâni. As dori sa știu și eu dacă pot beneficia de indemnizație de creștere a copilului pentru bebe doi, ținând cont ca am beneficiat în perioada martie 2015-februarie 2017 de indemnizație pentru primul copil. De asemenea, dacă pot sa iau indemnizație, as dori sa știu ce acte îmi trebuie pentru dosar.
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
O seara frumoasa
Cel mai recent răspuns: Alex.Larisa , utilizator 14:50, 31 Octombrie 2017
Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil?
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data de naștere este pe 19 noiembrie 2017
Perioada eligibila pentru CCC2 va fi decembrie 2015 - noiembrie 2017

Perioada luata in considerare : decembrie 2015 - februarie 2017 .. adica , aveti 15 luni acoperite.

In speta, veti beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

Acte necesare :
- cerere
- copia actului de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul;
- livretul de familie;
- adeverinta eliberata de de AJPIS pentru perioada CCC1
etc.
Perioada eligibila pentru CCC2 va fi decembrie 2015 - noiembrie 2017

Perioada luata in considerare : decembrie 2015 - februarie 2017 .. adica , aveti 15 luni acoperite.

In speta, veti beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

Acte necesare :
- cerere
- copia actului de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul;
- livretul de familie;
- adeverinta eliberata de de AJPIS pentru perioada CCC1
etc.
Mulțumesc frumos. O ultima întrebare dacă se mai poate. Dacă locuiesc în sectorul 2 București pot sa iau adeverinta de la AJPIS București după strada Ion Campineanu sau se ridica din alta parte?

Alte discuții în legătură

Indemnizatie! MaziluG MaziluG Buna seara ! Am si eu o intrebare, Am nascut in aprilie 2014 si am beneficiat de concediu crestere copil si indemnizatie pana in martie 2016, in martie am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil andreea_davy andreea_davy Buna ziua,ma aflu in concediu crestere copil, in3 decembrie acesta făcând 2ani, si sunt însărcinată ,data probabilă a nasterii 17.04.2018. Ma pot ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru parintele care nu a fost in ccc elnath elnath Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Primul copil este nascut in iulie 2017. Sotia este in CCC si este din nou insarcinata, iar ca data ... (vezi toată discuția)