Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare / cumparare imobil, taxe aproximative
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare / cumparare imobil, taxe aproximative

Buna seara!
As dori sa cumpar un apartament situat in sector 5 , evaluat l 18,000 €. Cat ar costa taxele atat pentru mine , ca si cumparator, cat si pentru vanzator, voi fi nevoita sa suport ambele parti. As dori va rog sa mi se raspunda din Bucuresti, sa pot face si actele. Va multumesc frumos
Admin, administrator
Onrariu notar probabil 1300-1500, plus intabulare aprox. 150 lei
AvTudor_com, utilizator
Buna seara,
Valoarea taxelor si a onorariilor notariale le va stabili notarul functie de grila notarilor publici.
Aceasta este in functie de suprafata, etaj, distanta fata de statii RATB sau Metrou, etc.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Valoarea taxelor si a onorariilor notariale le va stabili notarul functie de grila notarilor publici.
Aceasta este in functie de suprafata, etaj, distanta fata de statii RATB sau Metrou, etc.

Este evaluat la 17,800 in urma succesiunii , d asta am si specificat la cat e evaluat.
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Onrariu notar probabil 1300-1500, plus intabulare aprox. 150 lei

Va multumesc frumos

E cam putin probabil ca un apartament in Bucuresti sa fie evaluat numai la 18.000 euro.
La succesiune a fost mentionata suma de 17.800 euro, pentru ca probabil ati dezbatut succesiunea numai pe o cota din apartament.
Ca sa va raspund la intrebare: taxele sunt calculate in functie de pretul vanzarii.
Vanzatorul, adica dvs puneti la dispozitie actele necesare si achitati extrasul de carte funciara pentru autentificare (40 lei), pe care il solicita notarul.
Cumparatorul achita onotariul notarial+ tva si intabularea.
Asta e regula, insa dvs puteti conveni sa le achitati in mod egal, sau numai cumparatorul sau cum va intelegeti....
raluk0207, utilizator