Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pot păți dacă am încredințat mașina unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pot păți dacă am încredințat mașina unui prieten neștiind ca nu are permis?

La ce urmări mă pot aștepta?
Admin, administrator
Se vor face cercetari de organe.
Va trebui să rezulte din probe ce susțineti.
Ar fi bine sa aveti si avocat la audiere daca vreti sa va sporiti șansele la un proces echitabil și la o apărare eficienta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive",

Procedura simplificata a recunoasterii invinuirii presupunerea recunoasterii faptelor retinute in rechizitoriu.

( faptele sunt recunoscute asa cum au fost ele retinute in rechizitoriu).

Judecata se va efectua in baza materialului probator administrat in etapa urmaririi penale a procesului penal.(probatoriilor nu vor fi contestate ).

Nu se va proceda la administrarea probatoriilor noi, cu exceptia inscrisurilor, depuse in vederea retinerii circumstantelor atenuante.

Pedeapsa prevazuta de lege este redusa cu 1 /3.

Vi se va lua o scurta declaratie.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat