Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... anulare ipoteca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

anulare ipoteca

pe scurt: am o casa pe numele meu. in 2006 am luat cu inprumut suma de 5000e. cu ipoteca pe casa mea ( acte legale facute la notar.termenul de restituire era de 5 ani. acte facute in 3 exemplare( notar,eu si el)
dupa 18 luni am achitat integral inprumutul dar(notarul din localitate fiind plecat in concediu)persoana de la care am inprumutat banii a spus ca nu mai e nevoie de notar( eu nu stiam) a luat banii si mi-a predat exemplarul lui din actul facut la notar.
azi in 2017 dupa 11 ani de la achitarea inprumutului avand nevoie de un extras cf am obsv ca casa inca mai e sub ipoteca.am mers la notar sa o anulez si a spus ca nu se poate doar daca vine si persoana care mi-a dat banii s-au daca face o declaratie la un notar in care recunoaste ca a primit banii.
pe el nu al cunosteam prea bine .am incepul sa al caut dar s-a mutat din localitate si dupa cate stiu e prin spania s-au italia. pana in momentul de fata nu a introdus nici dupa 11 ani pretentii asupra casei.. dar daca eu nu dau de el..casa va ramane vesnic sub ipoteca??? NU SE POATE ANULA IPOTECA AVAND ASUPRA MEA AMBELE EXEMPLARE DIN CONTRACTUL DE IMPRUMUT??? asta nu atesta faptul ca l-am restituit? ce pot sa fac mai exact pentru a clarifica situatia?
robert333, utilizator