Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... A furat... Am cazier?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

A furat... Am cazier?

Buna ziua, acum 4 ani, intram în clasa a 9-a și aveam vârsta de 14 ani. Am fost cu încă un prieten in magazinul Kaufland și el s-a gândit să luăm câteva pixuri, adică să furăm. Și.. eu mai prost de fel, am zis că de ce nu... Ne-au prins paznicii de acolo, ne-au percheziționat și au făcut o valoare totală a sumei furate. Suma era de 40-50 lei. Aceștia au chemat poliția și ne-au dus la secție. Într-o perioadă de câteva săptămâni am fost chemat la poliție, am dat declarație, am vorbit acolo cu sectoristul, îmi punea întrebări dacă am s-o mai fac... Etc. Și într-o zi m-au chemat și mi-au luat amprentele și mi-au făcut poză, știți voi. După aceea nu am mai fost chemat la poliție. Întrebarea mea este.. oare am făcut cazier juridiciar? Pentru că aș dori să mă angajez... Vă mulțumesc. Și da, știu, eram un copil prost. Dar sincer să fiu pe vremea aceea nici banii aceia de pixuri nu-i aveam....
In cazier apar faptele penale numai in urma unei condamnari de catre instanta de judecata. Cum nu ai fost trimis in judecata inseamna ca ai cazierul curat.
Vă mulțumesc mult pentru ajutor.