Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... FUNCTIONAR PUBLIC
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

FUNCTIONAR PUBLIC

IN CAZUL UNUI FUNCTIONAR PUBLIC SUSPENDAT CA URMARE A UNUI DOSAR PENAL AFLAT PE ROLUL PARCHETULUI, ACESTA POATE SA-SI EXERCITE FUNCTIA IN CONTINUARE ? IN CE CONDITII SI CARE ESTE CADRUL LEGISLATIV ( ARTICOL, LEGE ) ?
LEGEA nr. 188/1999 art 77 alin (6) În cazul în care fapta funcţionarului public a fost sesizată ca abatere disciplinară şi ca infracţiune, procedura angajării răspunderii disciplinare se suspendă până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau până la data la care instanţa judecătorească dispune achitarea sau încetarea procesului penal.
Multumesc. Sa ineleg ca pe perioada dosarului penal nu isi poate exercita functia ?
poate contesta decizia de suspendare in contencios