Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa judiciara de timbru

cum se calculeaza taxa judiciara de timbru pt terenuri?
Taxa de timbru se calculeaza in functie de obiectul litigiului. Asa ca va trebui sa ne spuneti ce obiect are dosarul spre a va putea raspunde mai precis la intrebare.
Buna ziua,
Taxa de timbru se calculeaza conform prevederilor OUG 80/2013!
Pana nu spuneti despre ce este vorba in speta nu avem alt raspuns!
intr un proces de iesire din indiviziune pt terenuri agricole. reclamantul a platit 1795 lei taxa judiciara de timbru. in timpul procesului a cerut expertiza de evaluare a terenurilor expertul le a evaluat la vreo 69000 euro. i mi fac griji pt recalcularea taxei respective si cine o va achita.
In mod sigur taxa judiciara de timbru se va recalcula la valoarea reala a terenului,taxa judiciara de timbru se va calcula conf.art.5 OUGnr.80/2013 privind taxelejudiciare de timbru.