Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara , as ruga pe cineva care are idee la urm: mea intrebare:
Tatăl meu a construit o casa pe terenul părinților lui ( bunicii mei) . Constructia Imobilul a fost finalizată în 1997. In anul 2003 tatăl meu a decedat.Mama mea vitregă ă dezbătut mostenirea in lipsa mea cu finalizare . Nu stiu cum să finalizat dezbaterea ptr.ca notarul respectiv refuză sami dea vreo informatie, mia zis că ce caut eu dupa atatia ani ? Ce vreau? Mia zis că miam pierdut dreptul de mostenitor . Am solicitat in certificat de la camera notarilor publici care sami servească la instanță judecătorească. Eu as dori anularea succesiunii care a facut-O soția tatălui meu , după care sa dezbat mostenirea dupa bunicii mei , intre timp si acestia au decedat, mentionez ca dezbaterea de mostenire sa facut fara act de proprietate pe teren.Bunicii mie au refuzat sai dea documentul sotiei tatălui meu. Va multumesc!
1. mergeti la OCPI-cadastru, acolo unde este locuinta si cereti sa consultati cartea funciara, iar apoi o copie de pe extrasul CF dupa intabularea facuta pe respectiva casa sau teren sau ce o mai fi; acest drept , de a cere informatii il are oricine, cu atat mai mult dumneavoastra , in calitate de mostnitor ; actul de proprietate pe tere il aveti dumneavoastra ? puteti face rost de el ? ca inteleg ca terenul Nu a fost nici dezbatut, nici intabulat; asa ca , dupa ce vedet extrasul CF, vorbiti cu avocatul pentru a ataca succesiunea, dumeavoastra fiind unul dintre mostenitori .
valdeval a scris:

1. mergeti la OCPI-cadastru, acolo unde este locuinta si cereti sa consultati cartea funciara, iar apoi o copie de pe extrasul CF dupa intabularea facuta pe respectiva casa sau teren sau ce o mai fi; acest drept , de a cere informatii il are oricine, cu atat mai mult dumneavoastra , in calitate de mostnitor ; actul de proprietate pe tere il aveti dumneavoastra ? puteti face rost de el ? ca inteleg ca terenul Nu a fost nici dezbatut, nici intabulat; asa ca , dupa ce vedet extrasul CF, vorbiti cu avocatul pentru a ataca succesiunea, dumeavoastra fiind unul dintre mostenitori .

Am scos extras de CF si acolo sant propietari doar bunicii mei , nici Decum soția tatălui meu. Ea a obținut un certificat de mostenitor când a facut această dezbatere de mostenire . Tatăl meu când a construit imobilul a avut autorizație de construcție si de la urbanism , cu acordul părinților bineinteles, dar terenul este pe numele batranilor si in actul casei si in CF . Mai exista inca o casa construită în aceeasi curte din 1986. Eu am toate actele , inclusiv contractul casei .
Daca nu va intelegeti amiabil la notar ptr.supliment certificat mostenitor,actionati in instanta ptr.anulare certificat mostenitor pe considerentul ca, si dvs.aveati calitatea de mostenitor si nu ati fost chemat la dezbaterea succesiunii.