Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna seara!
care sunt cotele de impartire din punct de vederere legal in urmatoare situatie:
-proprietarii de teren agricol au decedat;
-nu s a facut dezbaterea mostenirii;
-ca si mostenitori sunt: fiica cu copiii si fiul (decedat),cu sotia si fiica acestuia;
-cum se impart cotele?
-cine plateste taxele pt dezbatere mostenire?
Buna seara,
Din cate inteleg exista 2 defuncti si acestia au avut 2 copii.
Bunurile se impart in 2 parti.
O parte revine fiicei in viata si o parte copilului fiului decedat (acesta vine prin reprezentarea tatalui).
multumesc!
daca una din parti a folosit terenul,fara ca cealalta parte sa aiba vreo pretentie,este nevoie sa returneze produsele agricole copilului partii decedate?
Fiul cand a decedat? Inaintea ambilor parinti sau dupa?
raluk0207, utilizator
inaintea ambilor parinti,cu aproximativ 7 ani;
multumesc!
Atunci, masa succesorala se imparte intre fiica in viata (1/2) si nepoata de la fiul decedat (1/2).
Taxele sunt suportate de mostenitori, proportional cu cota ce le revine.