Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna seara!
care sunt cotele de impartire din punct de vederere legal in urmatoare situatie:
-proprietarii de teren agricol au decedat;
-nu s a facut dezbaterea mostenirii;
-ca si mostenitori sunt: fiica cu copiii si fiul (decedat),cu sotia si fiica acestuia;
-cum se impart cotele?
-cine plateste taxele pt dezbatere mostenire?
multumesc!
nepoata cere retroactiv cota din produsele obtinute pe teren in urma cu 3 ani;
legal se poate?
In masura in care nepoate are pretentii la succesiune si a efectuat acte de acceptare a mostenirii, da, se poate.
multumesc!
in instanta sau la notar se pot clarifica pretentiile,va rog?
In prima faza le clarificati dvs in familie. :)
Apoi, daca ati ajuns la un acord, la notar.
Dacă e cu scandal, la instanța.
multumesc!