Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in caz de divort...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in caz de divort...

va rog, am o nelamurire! parintii mei vor sa mi faca acte de vinzare cumparare cu clauza de intretinere, pt casa si teren. in cazul in care eu divortez, aceste bunuri se impart la divort? sunt considerate bunuri obtinute in timpul casatoriei, indiferent de unde sunt? parintii pot modifica acest act fara stiinta mea, dupa ce l vor face? va multumesc!
Cred ca e mai simplu sa divortati si sa va recasatoriti , dar cel mai bine ar fi sa faceti un contract de intretinere, iar in cazul in care divortati parintii pot solicita instantei rezilierea contractului pe motiv ca nu v-ati respectat obligatia de a le acorda intretinerea stipulata in contract .
va multumesc tuturor pentru raspunsuri