Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Prin '94 părinții erau chiriași intr-o locuință a statului (unde erau mai multe familii in cladire) Ulterior s-au retrocedat proprietățile dar contractul de chirie era valabil pana în 2000, de aceea proprietarul ca sa poată elibera clădirea ne-a dat acordul verbal ,cu promisiunea ca le va face acte, sa construiasaca fiecare o locuinta pe un teren al lui. Intre timp s-au dovedit a fi mai mulți moștenitori iar acte nu s-au mai făcut. Au vândut 90% din proprietăți, dar părinților mei (respectiv și celelalte familii) nu li s-a cerut nici o pretenție la acest teren. Nimeni nu ia deranjat pana acum . La primărie este declarata casa și terenul și se plăteste impozit aferent din '99.Întrebarea este: Prin proces de uzucapiunie care sunt șansele ca părinții mei sa devină proprietari?
ContSters445514, utilizator
nicio sansa, chiriasii nu pot deveni proprietari prin uzucapiune.
Atat dupa vechiul cod civil(1864) cat si dupaNoul Cod Civil posesia care este o componenta esentiala a uzucapiunii nu operaza in cazul unui detentor precar , asa cum este chiriasul. Deci,nu aveti sanse.