avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 153
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 153

Buna ziua.
Am o nedumerire in legatura cu salariul.
Sunt incadrata pe un post de artist plastic I la teatru. Am vechime maxima, deci clasa V.
In momentul in care m-am angajat, salariul meu era si este in continuare mai mic decat decat salariul de pictor II.
In legea 153, in anexa III, salariul artistului plastic este mai mare decat salariul pictorului.
Intrebarea mea este daca ar fi trebuit sa am de la 1 iulie salariul mai mare, sau de la 1 ian 2018?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:16, 2 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 153/2017
art. 36 Reîncadrarea personalului
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi, reîncadrarea personalului salarizat potrivit prezentei legi se face pe noile funcții, grade/trepte profesionale, gradație corespunzătoare vechimii în muncă și vechime în specialitate/vechime în învățământ avute, cu stabilirea salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare și indemnizațiilor lunare potrivit art. 38.
.....

art.38 Aplicarea legii
(1) Prevederile prezentei legi se aplică etapizat, începând cu data de 1 iulie 2017.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2017:
a) se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, indemnizația brută de încadrare, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții;
.....

Prin urmare, pana la 01.01.2018 vi se va menține în plată salariul la nivelul acordat pentru luna iunie 2017.
Multumesc!
Asta inseamna ca dupa 1 ianuarie se va face o reincadrare, urmand ca salariul sa devina mai mare decat cel de pictor?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu se modifica legea pana atunci sau se prorogarea termenul de aplicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Didactic auxiliar LilianaSoltuz LilianaSoltuz Sunt incadrata pe functia de inginer de sistem ca didactic auxiliar in invatamantul superior. Ulterior, conform Legii unitare de salarizare, in anexa 2, ... (vezi toată discuția)
Modificare coeficienți după câteva luni Adamj Adamj Buna seara. Vă rog să-mi spuneți la 2 întrebari: 1. dacă este legal adoptată o hotărâre de consiliu de modificare a coeficienților după câteva ... (vezi toată discuția)
Indemnizație de încadrare/instalare Rynobyt Rynobyt Bună seara. Am fost încadrat în ianuarie 2006 ca sergent, la finalul luni decembrie 2006 în baza Legi nr. 384/2006 privind statutul soldaților și ... (vezi toată discuția)