Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Fima import export
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Fima import export

Buna ziua. Am posibilitatea sa aduc o cantitate mare de ouă (5 tiruri) din Germania la solicitarea unui vânzător din tara. Firma am înființată însă este neplătitoare de tva si nu am nici codul caen "4633 Comert cu ridicata al produselor lactate, oualor, uleiurilor si grasimilor comestibile".
Intrebarea mea este: Pot efectua comerț cu ridicata dacă firma este neplătitoare de tva, doar adăugând codul caen aferent ? Mai trebuie să fac si alte demersuri ?
Pe langa alte taxe fiscale, va recomand sa verificati urmatoarele acte normative: Ordonanta de Urgenta 196/2005 privind Fondul pentru Mediu, Legea 249/2015 privind gestionarea ambalajelor, Ordinul 578/2006- Metodologia de calcul a contributiilor la Fondul pentru Mediu, pentru ambalajele puse pe piata din Romania. Exista o taxa de 2 lei pe kg de ambalaj pus pe piata din Romania pentru care nu sunt indeplinite obiectivele de valorificare prin reciclare.
Pentru mai multe informatii nu ezitati a ma contacta la telefon : 0723338369.