Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Importator medicamente
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Importator medicamente

buna ziua! am fost nominalizata sa aflu toti pasii pentru a deveni importator de medicamente.
va rog sa ma ajutati cu acesta informatie si sa-mi spuneti de unde pot sa incep cautarile sau care sunt exact acesti pasi pentru a deveni importator de medicamente? ce calitate trebuie sa ai? studii? va multumesc!
george-neagu, moderator
Autoritatea statului care autorizeaza importatorii de medicamente este ministerul sanatii. De acolo incepeti cautarile..
Pe langa alte taxe fiscale, va recomand sa verificati urmatoarele acte normative: Ordonanta de Urgenta 196/2005 privind Fondul pentru Mediu, Legea 249/2015 privind gestionarea ambalajelor, Ordinul 578/2006- Metodologia de calcul a contributiilor la Fondul pentru Mediu, pentru ambalajele puse pe piata din Romania. Exista o taxa de 2 lei pe kg de ambalaj pus pe piata din Romania pentru care nu sunt indeplinite obiectivele de valorificare prin reciclare.
Pentru mai multe informatii nu ezitati a ma contacta la telefon : 0723338369.