Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire a nepotilor de pe frati in lipsa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire a nepotilor de pe frati in lipsa sotiei si a copiilor

ce document se poate face pe un apartament pentru a nu putea fi strica de catre mostenitori( nepotii de la frati )......eu am 6 ani de cand ingrijesc un batran in Italia 365 de zile din an , cu un contract 30 ore pe saptamana doar desi eu stau 24 din 24 ore ......acum batranul nemaiavand bani sa ma plateasca mi-a spus ca imi lasa casa daca continui sa il ingrijesc pina ce moare ....are 88 de ani , are probleme fizice in urma unui ictus dar cu sanatatea mintala sta bine .....2 nepoate care s-au ingrijit de el pana acum sunt de acord de aceasta decizie spunand ca ele nu au posibilitate financiara sa il ajute cu bani ptr a ma plati ........ce document am putea face sa nu poata fi atacat de ceilalti nepoti care nu s-au corespuns de zeci de ani si spun ca sunt dezinteresati de situatie ....
Un contract de întreținere.
Oricum nici un act nu va fi "stricat" pentru că nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.
Si eu va sugerez sa perfectati un contract de intretinere.

Cata vreme sunt respectate obligatiile contractuale, acest contract nu poate fi rezolutionat.

Obligatia contractuala de intretinere consta in asigurarea subzistentei celui intretinut, de catre intretinator, prin procurarea alimentelor, a medicamentelor, prin asigurarea unor servicii.

Cata vreme aveti dovezi ca realizati obligatia de intretinere, mostenitorii rezervatari( clasa de mostenitori cuprinse din parinti, sot supravietuitor si descendenti ) , acest act nu poate fi desfiintat.

Adresati-va notarului public.

Succes.

Va multumesc din suflet !
Ioana Stoica a scris:

Si eu va sugerez sa perfectati un contract de intretinere.

Cata vreme sunt respectate obligatiile contractuale, acest contract nu poate fi rezolutionat.

Obligatia contractuala de intretinere consta in asigurarea subzistentei celui intretinut, de catre intretinator, prin procurarea alimentelor, a medicamentelor, prin asigurarea unor servicii.

Cata vreme aveti dovezi ca realizati obligatia de intretinere, mostenitorii rezervatari( clasa de mostenitori cuprinse din parinti, sot supravietuitor si descendenti ) , acest act nu poate fi desfiintat.

Adresati-va notarului public.

Succes.

Va multumesc din suflet !Raluca Balan a scris:

Un contract de întreținere.
Oricum nici un act nu va fi "stricat" pentru că nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.