avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire a nepotilor de pe frati in lipsa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire a nepotilor de pe frati in lipsa sotiei si a copiilor

ce document se poate face pe un apartament pentru a nu putea fi strica de catre mostenitori( nepotii de la frati )......eu am 6 ani de cand ingrijesc un batran in Italia 365 de zile din an , cu un contract 30 ore pe saptamana doar desi eu stau 24 din 24 ore ......acum batranul nemaiavand bani sa ma plateasca mi-a spus ca imi lasa casa daca continui sa il ingrijesc pina ce moare ....are 88 de ani , are probleme fizice in urma unui ictus dar cu sanatatea mintala sta bine .....2 nepoate care s-au ingrijit de el pana acum sunt de acord de aceasta decizie spunand ca ele nu au posibilitate financiara sa il ajute cu bani ptr a ma plati ........ce document am putea face sa nu poata fi atacat de ceilalti nepoti care nu s-au corespuns de zeci de ani si spun ca sunt dezinteresati de situatie ....
Cel mai recent răspuns: auras pacuras , utilizator 12:27, 3 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un contract de întreținere.
Oricum nici un act nu va fi "stricat" pentru că nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si eu va sugerez sa perfectati un contract de intretinere.

Cata vreme sunt respectate obligatiile contractuale, acest contract nu poate fi rezolutionat.

Obligatia contractuala de intretinere consta in asigurarea subzistentei celui intretinut, de catre intretinator, prin procurarea alimentelor, a medicamentelor, prin asigurarea unor servicii.


Cata vreme aveti dovezi ca realizati obligatia de intretinere, mostenitorii rezervatari( clasa de mostenitori cuprinse din parinti, sot supravietuitor si descendenti ) , acest act nu poate fi desfiintat.


Adresati-va notarului public.


Succes.

Va multumesc din suflet !
Ioana Stoica a scris:

Si eu va sugerez sa perfectati un contract de intretinere.

Cata vreme sunt respectate obligatiile contractuale, acest contract nu poate fi rezolutionat.

Obligatia contractuala de intretinere consta in asigurarea subzistentei celui intretinut, de catre intretinator, prin procurarea alimentelor, a medicamentelor, prin asigurarea unor servicii.


Cata vreme aveti dovezi ca realizati obligatia de intretinere, mostenitorii rezervatari( clasa de mostenitori cuprinse din parinti, sot supravietuitor si descendenti ) , acest act nu poate fi desfiintat.


Adresati-va notarului public.


Succes.



Va multumesc din suflet !Raluca Balan a scris:

Un contract de întreținere.
Oricum nici un act nu va fi "stricat" pentru că nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile asupra unui testament in care sunt implicati si alti membrii ai familiei ContSters215993 ContSters215993 Problema mea este urmatoarea: am grija de o batranica a carui sot a murit in urma cu 15 ani. Aceasta doreste ca dupa moartea dumneaei apartamentul sa-mi revina ... (vezi toată discuția)
Pot ataca un contract de intretinere ? eu sunt nepoata! batranii ... Cristinail85 Cristinail85 Pot ataca un Contract de intretinere ? Eu sunt Nepoata! Batranii traiesc si Fata lor vrea Ea toata casa pe Numele Ei! vrea sa incheieun contract de ... (vezi toată discuția)
Acte, mostenire in concubinaj mmtudor mmtudor Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat la urmatoarea problema (sunt cam multe de spus): traiesc in concubinaj de 20 ani; nici eu si nici concubinul nu avem ... (vezi toată discuția)