Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt contributiile platite in cazul concediului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt contributiile platite in cazul concediului medical boala obisnuita?

Buna ziua,
Avand unele probleme cu sarcina, in acest moment sunt in concediu medical. Luna trecuta am avut primul concediu: urgenta medicala 5 zile angajator, urgenta medicala 1 zi FNUASS, 8 zile boala obisnuita FNUASS.
Luna aceasta voi fi toata luna in concediu medical (continuare) probabil platit de FNUASS. Care sunt contributiile care se platesc din salariul brut (media ultimelor 6 luni)?
Multumesc mult!
Contributia dvs. lunara pentru asigurarile sociale de sanatate este de 5.5% din salariul brut,angajatorul mai plateste 5,2% si inca 0,85% din fondul de salarii pentru concediile medicale ale angajatilor. Stagiul dvs de cotizare pentru certificate medicale este de minim o luna.
Cat priveste modul de acordare si perioada de care aveti dreptul sa beneficiati de concedii medicale puteti citit in Ordinul MS/CNAS nr. 60/32/2006 din link/ul de mai jos:
[ link extern ]